Past winners


Henry Jock Walker receiving The Advertiser Contemporary Art Award from Melvin Mansell, 2014

The Advertisier Business SA Contemporary Art Prize
WINNER: Julia Robinson
HIGHLY COMMENDED: Jess Taylor
COMMENDATION: Tobias Staheli

Top 11 Finalists: 
BAY
Bonni Dowler
Catherine Fitz-Gerald
John Ferguson
Jess Taylor
Julia Robinson
Mary Ann Santin
Sonja Clark
Stephen Oatway
Thom Buchanan
Tobias Staheli

Atkins Technicolour Photographic Award Winner: Nathan Stolz

Centre for Creative Photography latent Image Award Winner: Nathan Stolz

OZ Minerals Copper Sculpture Award Winners: Mary Ann Santin

Adelaide Review Young Artist Award Winner: Emmaline Zanelli 

The City Rural Emerging Artist Award Winner: Tina Jade Panagaris

Adelaide Review Outsider Art Award Winner: Scott McCarten

The Unitcare Services Moving Image Award Winner: Ray Harris

The Country Arts SA Breaking Ground Award Winner: Chris De Rosa

Brighton Jetty Classic Sculptures Young Artist Award supporting Brighton Surf Life Saving Club Inc Joint Winners: Jess Taylor and Joel Zimmermann 

The Don Dunstan foundation Award Winner: Andrea Malone

The Advertisier Business SA Contemporary Art Prize
Winner: 
Jason Sims
Top 11 Finalists: 
Alise Hardy
Bejiman Liew
Dan Withey
Forest Harder
Greg Johns
Karen Genoff
Mark Kimber
Nick Mount
Roshana (Sara Farizeh)
Sam Oster
Tom Philips

Atkins Technicolour Photographic Award Winner: Gary Sauer-Thompson

Centre for Creative Photography latent Image Award Winner: Emmaline Zanelli

OZ Minerals Copper Sculpture Award Winners: Mark Ryan

Rip It Up Publishing Artist Award Winner: Jessica Clark

The City Rural Emerging Artist Award Winner: Alise Hardy

Adelaide Review Outsider Art Award Winner: Michelle Willsmore

The Unitcare Services Moving Image Award Winner: Fiona Gardner

The Country Arts SA Breaking Ground Award Winner: Cindy Durant 

Brighton Jetty Classic Sculptures Young Artist Award supporting Brighton Surf Life Saving Club Inc Joint Winners: Joel Zimmermann and Students of Trinity College Year 10 Art 

The Don Dunstan foundation Award Winner: Selina Wallace 

The Advertiser Business SA Contemporary Art Prize Winner: Henry Jock Walker

Atkins Technicolour Photographic Award Winner: David Evans

Centre for Creative Photography Latent Image Award Winner: Bridgette Minuzzo

JamFactory Award Winner: Jennifer Ahrens

OZ Minerals Copper Sculpture Award Winner: Chris Ormerod

Rip It Up Publishing Artist Award Winner: Glenn Kestell

The Austral Hotel Emerging Artist Award Winner: Sutart Templeton

Adelaide Review Special Art Award Winner: Community Bridging Services 

The Unitcare Services Moving Image Award Winner: Madison Bycroft

The Country Arts SA Breaking Ground Award Winner: Morgan Allender 

 

The Advertiser Business SA Contemporary Art Prize Winner: Marc D Bowden

Adelaide Central School of Art Professional Development Award Winner: Therese Williams

Atkins Technicolour Photographic Award Winner: Wayne Griveli

Centre for Creative Photography Latent Iamge Award Winner: Gabriella Szondy

JamFactory Award Winner: Kim Thomson

OZ Minerals Copper Sculpture Award Winner: Warren Pickering and Anna Small

Rip It Up Publishing Artist Award Winner: Amy Joy Watson

The Austral Hotel Emerging Artist Award Winner: Jacky Murtaugh

 

The Advertiser Business SA Contemporary Art Prize Winner: Christine Cholewa

Adelaide Central School of Art Professional Development Award Winner: Madison Bycroft

Adelaide City Council Encouragement Award for Moving Image Winner: Patty Chehade

Atkins Techinicolour Photographic Award for Artists Award Winner: Peter MacDonald

Centre for Creative Photography Latent Image Award Winner: Lee Hopkins

JamFactory Contemporary Craft and Design Award Winner: Brenden Scott French

OZ Minerals Copper Sculpture Award Winner: Nicholas Uhlmann

Rip It Up Publishing Artist Award for Best Young Artist Winner: Wenjing (Cherica) Zhang

Statewide Super Artist/s Opportunity for Artists Winner: Donovan Christie

The Austral Hotel Emerging Artist Award Winner: David Frahm 

 

The Advertiser Business SA Contemporary Art Prize Winner: Christine Cholewa

Atkins Technicolour Photographic Award Winner: Danica Gacesa McLean

Centre for Creative Photography Devleoping Artist Award Winner: Pantelli Pyromallis

Centre for Creative Photography Latent Image Award Winner: Nerissa Stanley

JamFactory Contemporary Craft and Design Award Winner: Stephanie James Manttan

StatewideSuper Artist/s Opportunity Winners: Swee Wah Yew and Peter Ahrens 

Rip It Up Publishing and Adelaide Review Sepcial Art Award Winner: Community Bridging Services

Rip It Up Publishing Young Artist Award Winner: Rebecca Prince

SA Life Emerging Artist Award Winner: Carly Snoswell

Adelaide City COuncil Encouragement Award Winner: Kyiaki Maragozidis

Gosia Schild Award for the Best New York in the Movig Image Project Winner: Ryan Sims

Adelaide Central School of Art Professional Development Award Winner: Meaghan Coles 

OZ Minerals Copper Sculputre Award Winner: Mie Sheong Wong 

The Advertiser Business SA Contemporary Art Prize Winner: Jen Trantor - Dress 1 

Atkins Technicolour Photographic Award Winner: Alex Franve

Centre for Creative Photography Developing Artist Award Winner: Alison Woodward

Core Energy Group Sculpture Award Winner: Samantha Bell

Gosia Schild Award for Best New Work in the Moving Image Project Winner: Kyriaki Maragozdis

JamFactory Contemporary Craft and Design Award Winner: Ilona Glastonbury

Rip It Up Sepcial Art Award Winner: Tutti Visual Arts and Design 

Rip It Up Young Artist Award for the Best Young Artist Winner: Kristy Shadiac

SA Life Energing Artist Award Winner: Nic Brown

The BigPond Adelaide Film Festival Partnership Award Winner: Susan Bruce 

Adelaide City Council Encouragement Award Winner: Ryan Sims

Adelaide Central School of Art Professional Development Award Winner: Angela Black

OZ Minerals Copper Sculpture Award Winners: Chris Ormorod, Rachel Young, Victor Harbour High School 

 

Advertiser Business SA Contemporary Art Prize Winner: Heidi Karo

Atkins Technicolour Photographic Award Winner: Danica Gacesa McLean

Centre for Creative Photography Developing Artist Award Winner: Jamie Nuske

Centre for Creative Photography Latent Image Award Winner: Rebecca Whittemore

Core Energy Group Sculpture Award Winner: Amy Joy Watson

JamFactory Contemporary Craft and Design Award Winner: Wesley Harron

Gosia Schild Moving Image Award Winner: Kyraki Maragozdis

Rip It Up Emerging Artist Award Winner: Shannon Poulton

SA Life Young Artist Award Winner: Amy Joy Watson 

The Advertiser 2008 Contemporary Art Award Winner: Peter Drew

Core Energy Sculpture Award Winner: Ariel Hassan

The Centre for Creative Photography Emerging Artist Award Winner: Tushar Wahab

Established Artist Award Winners: Emma Sterling and Dan Monceaux

Atkins Technicolour Awards Photo Based Winner: David Evans

Non Photographic Medium Winner: Claire Nielsen

JamFactory Contemporary Craft and Design Award Winner: Sandy Elverd

SA Life Emerging Artist Award Winner: Tushar Wahab

Rip It Up Award Winner: Robin Eley

Bunka Moving Image Award Winners: Ryan Sims and Ray Meandering